Tel: 1(905) 634-3848

Text: 1(905) 906-3848

Purveyors of Authentic Militaria

eMedals-A First War Group to Submarine Lt. Commander for H.M.S. L-6

Item: GB4355

A First War Group to Submarine Lt. Commander for H.M.S. L-6

On January 7, 2016 Auction Won For

$337

Not available.

A First War Group to Submarine Lt. Commander for H.M.S. L-6

A First War Group to Submarine Lt. Commander for H.M.S. L-6 - 1914-15 Star (271285, E.P. SMEETON, ACT. C.E.R.A.2, R.N.); British War Medal (ART. ENG. E.P. SMEETON. R.N.); Victory Medal (ART. ENG E.P. SMEETON. R.N.); Defence Medal; War Medal 1939-45; and Jubilee Medal 1935. Naming is officially impressed on the First World War trio, the others are un-named. Court-mounted, original ribbons, extremely fine. Accompanied by a duotang folder with his military biography, Service Records and twenty-seven black and white ship photographs.    Footnote: Edgar Perry Smeeton was born on July 18, 1888 and joined the Royal Navy on January 4, 1904 as a Boy Artificer with H.M.S. Vivid II at the Training Base in Devonport. Five months later, he was posted to H.M.S. Indus II at the Training Base in Devonport, on June 10, 1904, where he achieved the rank of Engineer Room Artificer 5th Class on January 1, 1905. One year later, he was posted to H.M.S. Pembroke II, on January 1, 1906, then posted to H.M.S. Tenedos, on July 1, 1906, both at the Training Base in Chatham. Smeeton was drafted to the Cruiser H.M.S. Argyll on January 30, 1908, then posted to the Cruiser H.M.S. Hampshire on September 19, 1908, before returning to H.M.S. Pembroke II at the Training Base in Chatham on April 1, 1909, where he was posted two days later to the Cruiser H.M.S. Achilles on April 3rd, before returning to H.M.S. Pembroke II on April 15th and shifted to H.M.S. Tenedos on May 3rd. He was to make three other moves in mid-1909: to the Cruiser Antrim on May 8th, to H.M.S. Pembroke II on May 28th and to the Cruiser Boedicia on June 10th, where he served for six months, before returning to H.M.S. Vivid II on December 17th and named to the rank of Engineer Room Artificer 4th Class on January 3, 1910. Smeeton was drafted to the Battleship H.M.S. Collingwood on April 19, 1910, serving one year, before being posted for four months to the Submarine Depot Ship H.M.S. Forth on April 11, 1911, then drafted to the Cruiser H.M.S. Egmont on August 11, 1911, where he rose in rank again two days later, to Engineer Room Artificer 3rd Class onAugust 13th. Smeeton's First World War service entailed service aboard various vessels: Cruisers, Submarine Depot Ships and Submarines. The first such placement was with the Cruiser/Depot Ship H.M.S. Blenheim for Destroyers based in the Mediterranean Sea, effective November 1, 1914. Five months later, he was drafted to the Submarine Depot Ship H.M.S. Adamant on April 1, 1915, then posted to the Cruiser H.M.S. Egmont on September 13, 1915. He was drafted to the B Class Submarine H.M.S. B-5 on January 1, 1916, the B Class similar in design to the preceding A Class and intended for coastal patrol work, and was named to the rank of Engineer Room Artificer 2nd Class on April 20, 1916, while serving on B-5. After ten months, he was posted to the Submarine Base and Depot H.M.S. Dolphin on October 30, 1916, where he was named a Warrant Engineer on December 1, 1916, before being drafted to the Cruiser H.M.S. Concord for four months service, on February 24, 1917. Smeeton was posted to the Submarine Depot Ship H.M.S. Platypus on June 22, 1917, then drafted in July of that year to the Submarine Depot Ships H.M.S. Ambrose and H.M.S. Titania, where he served with the L Class Submarine H.M.S. L-6. The L Class Submarine was originally planned under the emergency programme as an improved version of the British E Class submarine, with the scale of change allowing the L Class to become a separate class, seeing the armament increased when the 21" torpedoes came into service. After the ceasing of hostilities, Smeeton served aboard four battleships in succession (the Battleship H.M.S. Marlborough, effective March 10, 1920; the Battleship Iron Duke, effective August 28, 1922; the Battleship Queen Elizabeth, effective September 1924; and the Battleship Britannia, effective January 25, 1926), a total service of eighty-one months aboard Battleships, before he was drafted to the Destroyer H.M.S. Scotsman and named to the rank of Commissioned Engineer on December 1, 1926. One year later, he was drafted to the Cruiser Carysfort on December 5, 1927, then posted to the Cruiser Effingham on September 10, 1929, before being drafted to the Sloop Harebell and named to the rank of Lieutenant (Engineer) on March 18, 1932. Twenty-eight months later, he was posted to the Destroyer Vimiera at the Shore Base H.M.S. Greenwich on July 14, 1934, where he served twenty-one months, before moving on to the Destroyer Cygnet at the Shore Base H.M.S. Victory on April 18, 1936, serving another twenty-seven months. He retired on July 18, 1938, but after a couple years in retirement, Smeeton was recalled in 1940 for Second World War service. He never saw sea service but did achieve another rank, Lieutenant Commander (Engineer) about the same time as his recall. From 1940 to 1942, he was attached to H.M.S. Lucifer at the Naval Base in Swansea, Wales, then posted to H.M.S. Cochrane in 1942, at the huge Naval Base on the Firth of Forth at Rosyth, Scotland, until 1945. Smeeton was an Aide to Rear Admiral (Engineer) Simpson until his second and final retirement in 1948.  
Back To Top