Tel: 1(905) 634-3848

Text: 1(905) 906-3848

Purveyors of Authentic Militaria

eMedals-An Efficiency Decoration to Major General B.W. Browne; CB, DSO, MC

Item: C2986

An Efficiency Decoration to Major General B.W. Browne; CB, DSO, MC

Sold For


Not available.

An Efficiency Decoration to Major General B.W. Browne; CB, DSO, MC

An Efficiency Decoration to Major General B.W. Browne; CB, DSO, MC - George VI, GRI Type CANADA Bar (HON. COL.-MAJ GEN. B.W. BROWNE. C.B. D.S.O. M.C.). Naming is engraved. Original ribbon, light contact and gilt wear, better than very fine. In its hardshelled case of issue, maker marked "ROYAL MINT" on the inside lid, recessed medal bed, residue on the reverse from previous labelling, case also better than very fine. Accompanied by assorted research papers.   Footnote: Beverly Woon Browne was born on September 19, 1883 in Haysville, Ontario (near New Hamburg), the son of Henry George Browne. He served with the 29th Waterloo Regiment (established in 1915 as the 29th Regiment (Highland Light Infantry of Canada)) as a Provost 2nd Lieutenant, beginning on January 7, 1901. Three months later, he achieved the rank of 2nd Lieutenant on April 2nd, followed by a promotion two months afterwards to Lieutenant onJune 10th and remained in this rank with the 29th Regiment until July 14, 1905. Browne moved to the West Coast, where he married Marion Helen Baillie, daughter of John Young Rochester of Vancouver, British Columbia, in 1912. He joined the 72nd Regiment (Seaforth Highlanders of Canada) as a Lieutenant, on November 24, 1912 and while with the Seaforth Highlanders, was awarded the Colonial Auxiliary Forces Long Service Medal as a Captain & Brevet Colonel. He signed his CEF Attestation Paper as a Lieutenant with the 16th Infantry Battalion, on September 23, 1914 at Valcartier Camp, at the age of 31, naming his next-of-kin as his wife, Marion Helen Browne of Vancouver, British Columbia, stating that he had been with the Canadian Militia since 1901, that he was married and that his trade was that of Baker. The Battalion was raised in British Columbia, Manitoba and Ontario and mobilized at Camp Valcartier, Quebec under the authority of P.C.O. 2067, August 6, 1914. The Battalion sailed October 3, 1914 with a strength of 47 officers and 1,096 other ranks under the command of Lieutenant-Colonel R.G. Edwards Leckie. The Battalion served in France and Belgium with the 3rd Infantry Brigade, 1st Canadian Division. Upon arrival in England, Brown was promoted to Captain on October 21st, later reverting to Lieutenant before leaving for the French theatre. He entered France with the 16th Infantry Battalion on February 9, 1915, with Browne serving in France and Belgium for the next two years, until February 3, 1917. He was named Temporary Captain effective September 7, 1916, as announced in the Fifth Supplement to the London Gazette 29803 on Tuesday, October 24, 1916, on Thursday, October 26, 1916, page 10404. He was named Staff Captain with the 9th Canadian Infantry Brigade, from February 4, 1917 to September 18, 1917. While in this position, Browne was awarded the Military Cross on the occasion of His Majesty's Birthday, with no citation, as announced in the Sixth Supplement to the London Gazette 30111 of Friday, June 1, 1917, on Monday, June 4, 1917, page 5486 and the Canada Gazette of July 28, 1917, page 263. He was then named to the War Office General Staff, as Deputy Assistant Adjutant General of the 1st Canadian Division, from September 19, 1917 to September 16, 1918, as mentioned in the Supplement to the London Gazette 30385 of Friday, November 16, 1917, on Saturday, November 17, 1917, page 11909. He was in the rank of Captain and named a Temporary Major and to remain seconded with the Manitoba Regiment, effective September 25, 1917, as mentioned in the Fourth Supplement to the London Gazette 30520 of Friday, February 8, 1918, on Tuesday, February 12, 1918, page 1927. As a Temporary Major with the Manitoba Regiment, he was named Deputy Assistant Quartermaster General of the 1st Canadian Division, at Canadian Corps Headquarters, from September 17, 1918 to December 18, 1918, as announced in the Sixth Supplement to the London Gazette 31053 of Tuesday, December 3, 1918, on Friday, December 6, 1918, page 14471. This appointment was followed by one as Assistant Adjutant and Quartermaster General on the 1st Canadian Division, from December 19, 1918 to June 27, 1919, where he was seconded Lieutenant Colonel. In addition he was Mentioned in Despatches three times while with the Staff/Manitoba Regiment: as mentioned in the Second Supplement to the London Gazette 30448 of Tuesday, December 25, 1917, on Friday, December 28, 1917, page 13569; the Fourth Supplement to the London Gazette 30706 of Friday, May 24, 1918, on Tuesday, May 28, 1918, page 6195; and the Fifth Supplement to the London Gazette 31089 of Friday, December 27, 1918, on Tuesday, December 31, 1918, page 15217. After the First World War, Major Browne was awarded the Distinguished Service Order as a New Year Award, as announced in the Supplement to the London Gazette 31092 of Tuesday, December 31, 1918, on Wednesday, January 1, 1919, page 20 and the Canada Gazette of February 8, 1919, page 2463 (Maj. Beverly W. Browne, M.C., 16th Bn., Can. Infy.) and promoted to Brevet Lieutenant Colonel on January 6, 1919. He was named Deputy Assistant Adjutant & Quartermaster General of No. 3 Military District, from November 15, 1919 to April 30, 1925 and of No. 2 Military District from May 1, 1927 to September 30, 1929. He was named Assistant Director of Organization, Branch of the Adjutant General, The Militia Service on October 1, 1929. He served as Colonel, Active Forces and Temporary Brigadier General, commanding Military District No. 10 (Manitoba and North West Ontario), effective June 10, 1939. Browne saw service in the Second World War and was promoted to Major General in 1940. From 1940 to 1942, he was Adjutant General for the Canadian Army, followed by a tenure as Director General of the Canadian Reserve Army, from 1942 to 1943. Browne retired in 1943 and was awarded the Most Honourable Order of the Bath, Companion, Military, effective January 8, 1944, as announced in the Second Supplement to the London Gazette 36310 of Friday December 31, 1943, on Saturday, January 1, 1944, page 49 and the Belgian Military Cross, 1st Class (AKA Croix de Guerre), on February 12, 1944. After the war, he was awarded the Efficiency Decoration in 1947 and died the following year, on March 17, 1948 in Ottawa, Ontario.  
Back To Top