Tel: 1(905) 634-3848

Text: 1(905) 906-3848

Purveyors of Authentic Militaria

eMedals-A First War British Naval Group to the Royal Navy

Item: GB5088

A First War British Naval Group to the Royal Navy

Price:

$440

Layaway Policy

eMedals is pleased to offer flexible layaway services to all clients. Our layaway program offers the opportunity for clients to make payments on eligible items over period of time.

Minimum deposit of 30%, of the total price of your order including all applicable taxes and shipping charges, is due when the merchandise is put on layaway. The total price of your order must be paid within 6 months from the date of original purchase.

You may make additional payments at any time by accessing the Layaway section in your account.

Your contract will be automatically cancelled and ordered merchandise will be returned to stock if you have not completed payments in full by the 3 month deadline.

You may pay by cash, check, wire transfer, Paypal, or credit card.

Available for immediate shipping.

A First War British Naval Group to the Royal Navy

A First War British Naval Group to the Royal Navy - 1914-1915 Star (232374, S. WILLIAMSON, L.S., R.N.); British War Medal (232374 S. WILLIAMSON. P.O. 1 R.N.); Victory Medal (232374 S. WILLIAMSON. P.O. 1 R.N.); and Royal Fleet Reserve Long Service and Good Conduct Medal, George VI, 1st Type (232374 (CH. A. 4526) S. WILLIAMSON. C.P.O. R.F.R.). Naming is officially impressed. Unmounted, but WWI medals were originally mounted and worn by the veteran as evidenced by the pitting on the BWM, along with contact marks and gilt wear on the Star and VM, RFRLSGCM with only light contact, original ribbons, better than very fine. Accompanied by copies of his Service Records and assorted research papers on the submarines he served on, detailing actions that he would have been involved in.   Footnote: Samuel Williamson was born on December 2, 1888 in Manchester, Lancashire, England. He had two years' service under his belt as a Boy Seaman, having served at HMS Caledonia, Ganges, Euryalus, when he enlisted with Royal Navy's Chatham Division for twelve years' service on December 2, 1906, on his eighteenth birthday. He began serving on HMS Andromeda, his pre-war service continuing on a succession of ships and training bases including, Pembroke I, Jason, Halcyon, Actaeon, Albion, Lancaster, Diamond and Bonaventure. It was with HMS Halcyon that he achieved the rank of Able Seaman on October 31, 1907. As a submariner, he was to see service with seven different subs over the next fourteen years, his war service beginning with C23, attached to HMS Vulcan on May 29, 1914, achieving the rank of Leading Seaman on August 15, 1916, remaining here until January 1916, when was sent to HMS Dolphin for training, one of many visits he would make there until his retirement in 1929. Williamson was to serve on two other submarines during the war, beginning with G8 for one year and attached to HMS Titania on April 4, 1916, transferred and attached to HMS Maidstone on June 30, 1916, then transferred again and attached to HMS Lucia on August 29, 1916, where he achieved the rank of Petty Officer on April 1, 1917, before returning to HMS Dolphin on April 10, 1917. He later joined K2 and attached to HMS Fearless on July 3, 1917, where he was to remain for the duration of the war. In November 1917, the men of K2 nearly rose in mutiny over an imagined grievance concerning Ship's Prayers. Post-war, he returned to HMS Dolphin on February 12, 1919 for more training, re-engaged with the Royal Navy on May 20, 1919, before being transferred to L15 and attached to HMS Ambrose from June 7, 1919 to February 21, 1921, then returning to HMS Dolphin, being transferred once again to the aforementioned K2 and attached to two ships in succession, HMS Pandora from April 30, 1921 to December 20, 1922 and HMS Cyclops from December 21, 1922 to April 7, 1924. Between April 1921 and December 1922, while with K2 and attached to HMS Pandora, Williamson was awarded his WWI Trio. He again returned to HMS Dolphin before returning to HMS Cyclops and placed with L21, from October 29, 1926 until January 8, 1928, where he was named Chief Petty Officer on March 19, 1927. He again returned to HMS Dolphin and was "Shore Pensioned" (retired) on February 1, 1929, then joined the Royal Fleet Reserve, later receiving the RFRLSGCM for his extended service.
Back To Top