Tel: 1 (905) 634-3848

Text: 1 (905) 906-3848

Purveyors of Authentic Militaria

eMedals-A First War British Naval Group to the Battle-Cruiser H.M.S. Renown

Item: GB4330

A First War British Naval Group to the Battle-Cruiser H.M.S. Renown

Sold For

$170

View Bid History

Not available.

A First War British Naval Group to the Battle-Cruiser H.M.S. Renown

A First War British Naval Group to the Battle-Cruiser H.M.S. Renown - 1914-15 Star (GNR. J.A. ROBERTSON. R.N.); British War Medal (GNR J.A. ROBERTSON. R.N.); Victory Medals (GNR J.A. ROBERTSON. R.N.); Defence Medal; and War Medal 1939-1945. Naming is officially impressed on the First World War trio, the Second World War pair are un-named. Court-mounted, the latter two with original ribbons, light contact, extremely fine. Accompanied by a duotang folder with his military biography and eight black and white ship photographs. Footnote: John Andrew Robertson was born on April 22, 1882 and achieved the rank of Gunner on February 11, 1915. His seniority as a Gunner was changed to August 11, 1915 (meaning a loss of six months seniority: mid-1917 to mid-1920), at which time his seniority was restored to February 11, 1915. This appears to have been at the same time that he transferred to T.B. 026, and was likely guilty of some minor offence, as he was only "acting" and could have been reduced to the ranks. He finished his First World War service aboard the Battle-Cruiser H.M.S. Renown, Grand Fleet, from June 18, 1917 to the end of the war, again "For Instructional Duties". Between the wars, he served on the Cruiser H.M.S. Courageous (effective April 24, 1924, for "D.F. & I. Duties for ships in reserve"), the Battleship H.M.S. Malaya (from September 23, 1923 to late 1925, part of the 1st Battleship Squadron, Mediterranean, for "D.F. & I. Duties", where he became a Commissioned Gunner on February 11, 1925), at the Gunnery School at H.M.S. Excellent (effective May 4, 1926, for "D.F. & I. Duties": the Excellent was a Gunnery School at Portsmouth, composed of a number of hulks in which men were fed and housed. These hulks were the two and three deck Ships of the Line from the nineteenth century) and the Aircraft Carrier H.M.S. Furious (effective August 17, 1928, part of the Atlantic Fleet, for "D.F. & I. Duties"). Robertson was then posted to H.M.S. Victory, attached to the Royal Navy Barracks in Portsmouth from September 1, 1930 - May 1932, retiring in the rank of Lieutenant on April 22, 1932. Upon the outbreak of hostilities, on September 2, 1939, he was recalled to duty and stationed at H.M.S. President III, which was a shore base at Chatham dockyard and situated in London, the London Division of the Royal Naval Volunteer Reserve and was named Lieutenant Commander (Retired) on April 22, 1940. His duties would have been in administration and the training of new entry seamen and remained in this position, at this location, until the end of the war. He was married to Patricia Claudia Robertson and died on March 29, 1965 at St. Mary's Hospital in Portsmouth, at the age of 82.
Back To Top